Mastersoni meetod on välja töötatud Jim Mastersoni poolt ning alguse saanud erinevate hobuse teraapia distsipliinide tööprotsessi jälgimisest. Kogu meetodi arendamine on olnud Jimi elutöö ja suurimateks õpetajateks on olnud talle hobused. Ameerikas on Mastersoni meetod tuntud juba üle kahekümne aasta, Euroopa mõttes on eesrindlikud maad Inglismaa, Saksamaa ja Prantsusmaa. 

Meetodi puhul on praktiline aspekt ka sellel, et lihtsamaid tehnikaid võib igaüks ise praktiseerida koos oma hobusega (nt kahe sessiooni vahelisel ajal). Mastersoni meetodi sertifikaadi omandamiseks läbitakse mitu vahe-etappi ehk eksamit ja selle aja vältel õpitakse olulises mahus juurde erinevaid tehnikaid ja nüansse. Lisaks tuleb läbi töötada hulgaliselt raamatuid, artikleid ja online kursusi ning praktiseerida vastavalt mooduli õppekava väljundile (praktikat tuleb analüüsida ning seda juhendab ja hindab rahvusvaheline mentor). Iga taseme omandades väljastatakse vastavalt selle taseme sertifikaat.

Meetodi põhimärksõnad on hobusega koostöö seansi ajal läbi lõdvestunud olekus venituste ning signaalide saatmise närvisüsteemi. Põhiline erinevus võrreldes klassikalise massaažiga on hobuse kehakeele lugemine ja temaga koos töötamine. Inglise keeles on sellele hea väljend : “Rather than working ON the horse , You work WITH the horse“. Miks see oluline on? Hobune saakloomana on alateadlikult loodud varjama oma nõrku, pinges või vigastada saanud kohti. 

Kui erinevate teraapiate käigus nende kohtadeni jõutakse, siis sageli on tulemuseks see, et hobune läheb nö „lukku“ või hakkab vastu hoidma – kusjuures vastu hoidmine võib toimuda  füüsiliselt (naaldumine vastu inimese poolt tekitatud survet) või vaimselt (lülitada oma närvisüsteem ja tundlikkus välja – see tähendab, et hobune on justkui „kohal“, aga tegelikult protsessis ei osale). Kui sellel hetkel jätkata erinevate tehnikatega, ilma hobuse kehakeelt lugemata ja pehmendamata survet, on kasutegur tehtud tööle oluliselt väiksem. See ongi põhiline märksõna Mastersoni meetodi puhul: „Stay Under the brace“ ehk tööta lõdvestunud hobusega (eriti oluline vaimses aspektis).

Hobune on teejuht igas mõttes kogu protsessi jooksul ning määrab kiiruse, tehnikad ja nende järjekorra. Lisaks pindmistele lihastele, milleni jõuab klassikalise massaažiga, jõuab Mastersoni tehnikatega süvalihasteni ning liigeste oluliste ühenduskohtade lõdvestuseni, mis omakorda mõjutab kogu sooritusvõimet. Eelnevalt nimetatud on olulised kohad, kuhu hobusel kogunevad pinged stressi ja füüsilise koormuse tõttu .       Kui meetodi puhul rakendada vaid tehnikaid ning mitte lugeda kehakeelt, siis kasutegur on väike. Seega  on väga oluline õiges tempos, õigete tehnikatega ja õige survega lähenemine hobuse kehakeelt lugedes.

Sageli kuuleme longetest, mille põhjused on kliinilises mõistes avastamata või põhjus ammu välja ravitud, kuid ebapuhas liikumine jääb alles. Tihti on selle taga käitumismuster või lihasmälu, mida hobune teadlikult ei kontrolli. Sellised ja paljud teised probleemid võivad teatud juhtudel saada leevendust närvisüsteemi taaskäivitusest/rahustamisest. 

 Lõdvestunud hobune nii vaimses kui füüsilises mõttes on vähem riskialdis erinevatele vigastustele. Hobune on tervik- oluline on toitumine, varustuse õige valik ja kasutus, vaimse ja füüsilise tervise eest hoolitsemine läbi igapäevaste tegevuste ning erinevate teraapiate (sõltuvalt probleemist), õige treening, õiged pidamistingimused ja kapjade seisukord (mis mõjutab kogu tasakaalu).

Teraapia tulemused on sõltuvalt hobusest rohkem või vähem nähtavad, nendeks on:

*      visuaalsed märgid sessiooni käigus ja pärast sessiooni (vt. visuaalsed              lõdvestuse märgid)

*       paranenud sooritusvõime läbi paindlikkuse ja parema mobiilsuse
*   stabiilsem närvisüsteem

Teraapia lõpus jagan huvi korral infot, kuidas sidet hobusega läbi mõne lihtsama tehnika parandada ja õpetada hobust ise ennast lõdvestama õrna suunamisega inimese poolt.

Soovid rohkem teada saada? Allpool on lingid pildi-, video- ja tekstmaterjalidele, mis avardavad teadmisi veelgi: